کد خبر: ۱۰۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
print send
به دعوت و تلاش دکتر مریم میرزاخانی صورت گرفت؛
مدال فیلدز جایزه‌ای است که هر چهار سال یکبار به ابتکار ریاضی‌دان کانادایی جان چارلز فیلدز در جریان کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی‌دانان جوان (کمتر از چهل سال) که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می‌شود.
استادیاران: پروفسور سدریک ویلانی استاد دانشگاه لیون فرانسه و برنده مدال فیلدز2010 روز دوشنبه 21 اردیبهشت ماه میهمان دانشگاه صنعتی شریف بود.
مدال فیلدز جایزه‌ای است که هر چهار سال یکبار به ابتکار ریاضی‌دان کانادایی جان چارلز فیلدز در جریان کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی‌دانان جوان (کمتر از چهل سال) که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می‌شود.
وی در سالن جابربن حیان و در جمع اساتید و دانشجویان مشتاق سخنرانی خود را که در خصوص معادلات سیارات و پایداری بود آنها ارایه کرد.
در این جلسه سخنرانی که با استقبال چشمگیر دانشجویان همراه بود به مبحث اهمیت ریاضیات چه از نظر کاربردی و چه از نظر هنری پرداخته شد.
در پایان سخنرانی، سدریک ویلانی پاسخگوی سوالات عمومی و تخصصی دانشجویان بود.
برنده مدال فیلدز در حاشیه این جلسه و در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه شریف، گفت: طی ارائه سالن بزرگ جابربن حیان به طور کامل پر شده بود و برخی ایستاده به سخنرانی گوش می‌کردند و سئوالات بیشماری پرسیده شد و حتی بسیاری موفق به طرح سئوال نشدند که این همه اشتیاق دانشجویان برای من بسیار جالب بود.
وی افزود: به عنوان یک دانشمند می‌گویم که گسترش ارتباطات علمی می‌تواند هماهنگی بیشتری میان مردم جهان ایجاد کند و من بسیار علاقه مند هستم که در مسیر گسترش ارتباطات میان ملتها کمک کنم. امیدوارم چنین ارتباطاتی برای بهبود روابط دیپلماتیک کشورها نیز مفید واقع شود.
دکتر ویلانی در ادامه خاطرنشان کرد: ایران برای مدت‌های بسیار طولانی مخزن هوش و فرهنگ پیشرفته بوده است اما امروزه تنها داشتن منابع انسانی قدرتمند شرط موفقیت نیست بلکه ایران باید در توسعه دانشگاهها و مراکز علمی خود نیز بکوشد تا در سطح جهانی بهتر بتوانند رقابت کنند.
وی با تاکید بر جایگاه دانشمندان ایرانی در دنیا گفت: کل جامعه ریاضی بسیار مشعوف شدند که مریم میرزاخانی موفق شد در بالاترین سطوح علمی قرار گیرد .در درجه اول به خاطر آنکه وی یک ریاضیدان برجسته است ضمن آنکه اولین زنی است که توانسته در سطح جایزه فیلدز مطرح شود و همچنین به خاطر آنکه شخصیت بسیار مهربان و حساسی دارد و همواره تلاش می‌کند تا به دیگران کمک کند. علاوه بر این مریم میرزا خانی توانست هوشمندی ایرانیان را بیش از پیش در میان دانشمندان به نمایش بگذارد.
وی درباره آنچه به دانشجویان کمک می‌کند تا در مسیر کسب جایزه فیلدز یا انجام کارهای بزرگ در ریاضیات حرکت کنند گفت: هر چند بخشی از این مسیر به شانس بستگی دارد اما دانشجویان باید در یک زمینه خاص تا حد ممکن توانمند شوند و در آن حوزه با کنجکاوی وقایع را دنبال کنند تا فرصت مناسب پیش آمده و آنها بتوانند از این فرصت به موقع استفاده کنند.
همچنین ارتباط با دیگر دانشمندان و حضور در رخ دادهای علمی نیز نقش به سزایی در پیشرفت‌های علمی دارد.
دکتر ویلانی افزود: در این سالن امروز شاهد دانشجویان مشتاق بسیاری بودم که می‌خواستند بدانند چگونه ریاضیات می‌تواند به شناخت آنها از جهان کمک کند و در هر کشوری جوانان، آینده کشور را نشان می‌دهند و من امروز بخشی از آینده ایران را دیدم.


بنا بر این گزارش، سدریک ویلانی در ادامه در دفتر رئیس دانشگاه حاضر شد و با دکتر فتوحی و برخی دیگر از اساتید دانشگاه شریف دیداری دوستانه داشت.
در جلسه دیدار مسئولین دانشگاه با دکتر ویلانی تبادل دانشجو و استاد به عنوان یکی از مهمترین زمینه های همکاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دکتر ویلانی تاکید زیادی بر ارتباطات شخصی اساتید داشت و در این خصوص افزود: برگزاری همایشها و کنفرانس های بین المللی راهیست مناسب که در کنار توافقات و امضای تفاهم نامه های بین دانشگاهی به تسهیل روابط بین دانشمندان و اساتید کمک خواهد کرد.
دکتر ویلانی اظهار داشت: اصرار بر تولید مقالات بیشمار علمی امری نابجاست و مهمتر از تعداد مقالات کیفیت آنهاست.
وی گفت: بسیاری از ریاضی دانان بزرگ تنها با انتشار یک مقاله به شهرت رسیده اند و بسیاری از آنها تعداد مقالات بسیار کمی دارند.
گفتنی ست؛ سفر دکتر ویلانی با کمک دکتر مریم میرزاخانی انجام شد و دکتر ویلانی و مسئولین دانشگاه در غیاب وی از او تشکر کردند.

nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws