کد خبر: ۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۵
print send
دکتر علی کاوه
استادیاران: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و برای سومین بار، دکتر علی کاوه استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران، به عنوان پژوهشگر نمونه کشوری انتخاب و معرفی شد. دکتر کاوه در پانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران کشور، که با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر وحيد احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، 25 آذرماه 1393 در سالن اجلاس سران برگزار شد، مورد تقدیر قرار گرفت. در این مراسم 15 نفر از پژوهشگران و فناوران برتر سال 93 کشور تقدیر شدند.

به بهانه این انتخاب، از دکتر کاوه تقاضای مصاحبه کردیم که با حسن خُلق همیشگی خود پذیرفتند. آنچه در ادامه می خوانید، حاصل این گفت و گوست که ضمن تشکر از ایشان و تبریک کسب این افتخار علمی تقدیم می شود.

*جناب آقای دکتر کاوه با تبریک مجدد برای این انتخاب شایسته، لطفا مختصراً خود را معرفی و سوابق تحصیلی خود را بفرمایید.

بنده علی کاوه استاد پایه 42 دانشگاه علم و صنعت ایران و عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی عمران و مدیر قطب علمی پژوهش- های بنیادین در مهندسی سازه هستم. سال 1326 در کی خانواده فرهنگی در تبریز متولد شدم. دوره ابتدا یی را در دبستان نمونه و متوسطه را در دبیرستان های لقمان و فردوسی به پایان رساندم. پس از موفقیت در کنکورهای دانشکده فنی تهران، فنی تبریز و مهندسی شیراز، تحصیلات مهندسی خود را در دانشکده فنی دانشگاه تبریز آغاز و در سال 1348 به دریافت لیسانس مهندسی راه و ساختمان نائل آمدم و به علت احراز رتبه اول در تمام سالیان تحصیل، به دریافت «مدال درجه اول فرهنگی» و به سبب داشتن بالاترین معدل در بین دانشکده های مهندسی عمران سطح کشور، موفق به دریافت «جایزه البرز » شدم. سال 1348 با بورس دانشجویان رتبه اول وزارت علوم و آموزش عالی، عازم انگلستان شدم. دریافت دیپلم امپریال کالج و فوق لیسانس دانشگاه لندن، حاصل 9 ماه تلاش من در این کشور بود. سپس در سال 1353 دکترای خود را در رشته مهندسی سازه از امپریال کالج دانشگاه لندن دریافت نمودم و در همین سال پس از عزیمت به وطن، در دانشگاه علم و صنعت ایران با سمت استادیاری شروع به فعالیت کردم. درسال 1358 به رتبه دانشیاری وسال 1363 به رتبه استادی نایل شدم. در سال 1372 در دانشگاه فنی وین دکترای تکن کی در مهندسی سازه دریافت کردم. همچنین در سال های 1362 ، 1365 و 1374 استاد مدعو در دانشگاه های وین اتريش و اسن آلمان بودم.

*لطفا به اختصار درباره محصولات فعالیت پژوهشی خود توضیح دهید.

بنده و دانشجویان عزیزم تا کنون 347 مقاله 102 ،ISI مقاله علمی-پژوهشی و 150 مقاله در کنفرانس ها ی بین المللی ارایه داده ایم. کتاب های من شامل 23 عنوان کتاب به زبان فارسی است که برخی از آنها به دفعات زیاد تجدید چاپ شده است. همچنین 6 کتاب بین المللی تالیف کرده ام که توسط ناشرین مختلف ASME ، RSP، Wiley و Springer انتشار یافته است. بعضی از این کتابها نیز چندین بار تجدید چاپ شده اند.

*شما از چهره های شناخته شده علمی در سطح ملی و بین المللی هستید. مهمترین جوایز و افتخاراتی که تا کنون کسب کرده اید، کدامند؟

به غیر از مدال درجه اول فرهنگی، جایزه البرز و بورس تحقیقاتی ایران – انگلیس که قبلا اشاره کردم، کسب جایزه پژوهش وزارت علوم؛ دریافت جایزه کتاب سال دوره اول؛ کتاب سال بین المللی؛ جایزه خوارزمی؛ انتخاب به عنوان چهره ماندگار دوره اول؛ استاد نمونه کشوری 1382 پژوهشگر رتبه اول نمونه کشوری 1379؛ پژوهشگر رتبه دوم برگزیده کشوری 1385؛ پژوهشگر رتبه اول برگزیده کشوری 1393؛ برنده جایزه علامه طباطبایی؛ برنده جایزه افضلیپور دانشگاه باهنر کرمان؛ انتخاب به عنوان پژوهشگر رتبه اول دانشگاه علم و صنعت ايران )چندین بار(؛ پژوهشگر برگزیده رتبه اول دانشكده مهندسی عمران در چندین دوره؛ برنده جایزه مطبوعات دو بار؛ برگزیده مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و کسب رتبه اول تحقیق؛ کسب رتبه اول تحقیق در نخستین جشنواره برگزیدگان مهندسی عمران ایران؛ کسب رتبه اول در نخستین جشنواره برگزیدگان – برگزیده کتاب بی نالمللی؛ کسب جایزه نا مآوران آذربایجان و...

*در کدام مراکز و مجامع مهم علمی جهان، عضویت و فعالیت دارید؟

بنده عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران هستم و در بسیاری دیگر از مجامع علمی ملی و بین المللی عضویت دارم که از جمله میتوانم به عضو آكادمي علوم جهان؛ عضو ارشد انجمن مهندسان راه و ساختمان ايران؛ عضو پيوسته انجمن رياضيات و كاربردهاي آن انگلستان؛ عضو انجمن رياضيات صنعتي و كاربردي امريكا؛ عضو انجمن رياضيات كاربردي و مكانيك آلمان؛ عضو انجمن مهندسان راه و ساختمان امريكا؛ عضو انجمن رياضي ايران؛ عضو پيوسته انجمن مكانيك محاسباتي اروپا؛ عضو انجمن رياضي امريكا و عضو انجمن بين المللي اندركنش مكانيك و رياضيات اروپا اشاره کنم.
*شما اخیرا هم به عضویت «آکادمی علوم و هنر اروپا» در آمدید. نحوه این انتخاب چگونه بوده است؟

در سال گذشته بنده عضویت یک کمیته علمی و فنی اروپایی را بر عهده داشتم و یکی از اعضا، با شناختی که از من داشت بنده را برای عضویت در این آکادمی پیشنهاد کرد. سنای این کمیته، پس از بررسی پرونده علمی اینجانب مرا به عنوان «عضو فعال» انتخاب نمود. این آکادمی در حال حاضر 1500 عضو دارد که 29 نفر از آنها برندگان جایزه نوبل هستند و من افتخار داشته ام اولین ایرانی ای باشم که در آن عضویت یافته است. امید دارم بتوانم در فعالیت های این آکادمی به صورت فعال شرکت کنم و تجربیات کسب شده را در خدمت ارتقای علوم و فنون کشورمان به کار گیرم.

*دستاوردهای اصلی و کاربردی تحقیقات و تجربیات شما در علم مهندسی عمران- سازه چه بوده است؟

مهمترین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی اینجانب را میتوان به صورت زیر خلاصه کرد:
1- کاربردهای عدیده نظریه گرافها در مکان کی سازه ها و گسترش برخی نظریات برای امکان استفاده در زمینه های مختلف تحلیل سازه هاي بزرگ مقياس
2- گسترش و حل بعضی از مشکلات روش نیروها در سازه های اسکلتی و گسترش روش برای تحلیل بهینه مدل های اجزای محدود
3- روش های موثر برای حل معادلات مربوط به ماتریس های پرصفر تنک
4-تاشه پردازی سازه ها و مدل های اجزای محدود با استفاده از نظریه گرافها
5-خوش وضع سازی ماتریس های سازه ای شامل ماتریس های سختی و ماتریس های نرمی
6- افراز مدل های بزرگ مقیاس برای پردازش موازی با استفاده از گرافها، گراف های جبری و الگوریتم های فراکاوشی
7- تحلیل بهینه سازه ها که برای اولین بار توسط بنده تعریف و روش های مربوط، گسترش یافته است. کتابی نیز با همین نام توسط انتشارات وایلی به چاپ رسانده ام.
8- فرم های کانونیکال و کاربردهای آنها در تحلیل سازه های متقارن
9- ضرب گرافها و گسترش آنها برای تاشه پردازی و تحلیل سریع استاتیکی و دینامیکی سازه های منظم و نزدیک به منظم
10-تقارن و نظم در سازه. این مقوله ها به قدری اهمیت دارد که کتاب جدید خود را در همین زمینه تحت عنوان «تحلیل بهینه سازه ها با استفاده از مفاهیم تقارن و نظم» تالیف کرده ام که توسط انتشارات اشپیرینگر به چاپ رسیده است.

11-روش نیروها برای تحلیل مدل های اجزای محدود. تحلیل مدل های اجزای محدود، بیشتر با استفاده از روش تغییر مکانها انجام م یشود. من برخی از مشکلات روش نیروها را برطرف کرده و کتابی در این زمینه تحت عنوان «روش های کامپیوتری برای تحلیل سازه ها و مدل های اجزای محدود » نوشته ام که باز هم چاپ انتشارات اشپیرینگر است. کتاب مذکور به مقول ههای مختلف این روش های تازه گسترش یافته میپردازد.
12-برای طراحی بهینه سازه ها، الگوریتم های فراکاوشی مورد استفاده قرار میگیرد. اینجانب و دانشجویانم چند روش فراکاوشی را ارایه کردیم که امروزه در ادبیات طراحی بهینه سازه ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. از روش های ابداعی ما میتوان به روش های توده ذرات
باردار، توده ذرات باردار مغناطیسی، بهینه یابی دموکراتیک جستجوی ذرات، بهینه یابی شعاعی، بهینه یابی مکانیابی دلفین و بهینه یابی برخورد اجسام اشاره داشت. این روشها در بهینه یابی  چند منظوره سازه ها نیز به کار گرفته شده اند.
13- از کارهای اخیر خود نیز میتوانم به تحلیل بهینه برای طراحی بهینه سازه ها اشاره کنم.

*استادان محقق، دانشجویانی علاقه مند و موفق تربیت می کنند. کدام یک از دانشجویانتان اکنون در رشته علمی خود شاخص هستند؟

اغلب دانشجویان بنده بحمدا... موفق بوده اند ولی با توجه به محدودیت فضاي نشریه شما، نمیتوان همه آنها را نام برد... در مجموع، 30 دانش آموخته دکتری و حدود 150 دانشجوی کارشناسی ارشد با بنده همکاری داشته اند که در اینجا فرصت را مغتنم شمرده و از تک تک این عزیزان قدردانی می کنم.

*به عنوان یک استاد برجسته دانشگاه و پژوهشگر برگزیده کشور، چه رهنمودهایی برای جوانان و به خصوص پژوهشگران دارید؟

جوانان ما به وظایف خود واقف هستند و نکات زیر، صرفا جنبه یادآوری دارد:
-1 کار خود را با عشق و علاقه انجام دهید. از یادگیری و پژوهش خود لذت ببريد و گرنه باید به کار دیگر بپردازید.
-2 کارهای مهندسی خود را با نگرش به آینده انجام دهید. در تمام امور، آینده نگر باشید.
-3 نو بیاندیشید، سخنان تازه بگویید و مطالب نو بنویسید.
-4 به مساله صرفه جويي در مصرف انرژي، توجه ويژه داشته باشيد.
-5 تمام کارهای مهندسی و پژوهشی خود را به صورت بهینه انجام دهید.
-6 حفظ محیط زیست باید از مهمترین وظایف ما تلقی شود.
-7 شما باید حافظ منابع ملی خود باشید و از آنها به صورت بهینه استفاده کنید.
-8 توجه داشته باشید که اگر نیت شما خدمت به خلق خدا باشد، کارتان عین عبادت است.

*و سخن پایانی...

بنده سابق بر این، چند بار به عنوان برگزیده پژوهشی وزارت علوم معرفی شدم. خوب به خاطر دارم که در دوره اول، برگزیدگان همگون و کیدست نبودند و به لحاظ امتیاز پژوهشی، تفاوت فاحشی بین منتخبین دانشگاه و مراکز تحقیقاتی وجود داشت. در طول سالیان گذشته، معیار و شاخص های گزینش بهبود جدی یافته است و با بررسی منتخبین امسال ملاحظه می کنید که معیارهای دقیق تر و منطبق با استانداردهای جهانی، با موفقیت به کار گرفته شده و هم وزنی بسیار خوبی بین برگزیدگان مشهود است. بنده لازم می دانم ضمن تشکر از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این موفقیت گزینشی را به همکاران این وزارتخانه تبریک عرض کنم و آرزو می کنم همین روند در آینده نیز دنبال شود. در پايان، تمايل دارم مراتب سپاس خود را از روابط عمومي و دفتر نشريه پيام، براي اهتمام به معرفي موفقيتهاي علمي دانشگاه ابراز كنم.
منبع:: نشریه علمی، فرهنگی و خبری دانشگاه علم و صنعت
nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws