کد خبر: ۱۲۴
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۳
print send
دکتر لیلاز از تحلیل گران اقتصادی و از فعالان سیاسی و رسانه ایست و دکتر عیوضلو هم از پژوهشگران اقتصاد اسلامی هستند و اکنون هم عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران میباشند. این دو استاد بناست در چند جلسه صحبت های هم را نقد و با یکدیگر گفتگو کنند تا ما هم ببینیم بالاخره تکلیف اقصاد اسلامی و بازار آزاد چه میشود.
استادیاران: بحث چالش ها و تقابل های اندیشه اقتصاد بازار آزاد و اقتصاد اسلامی مدت نسبتاً زیادی است که در جوامع مسلمانان شکل گرفته است. در این تقابل، رویکرد بازار آزاد از آزادی هر فرد انسان در عرضه و تقاضا صحبت میکند و معتقدند هر فرد انسان حق دارد بر مبنای فکر خویش تصمیم بگیرد و نباید نهاد های بالاتری مانند دولت در این امر دخالت کنند. این اندیشه بیان میکند در این هنگام است(هنگام انتخاب آزاد افراد) که نظمی پیچیده در بازار عرضه و تقاضا شکل میگیرد و سبب میشود رقابت های اقتصادی در جامعه به اوج خود برسد و به تبع آن رفاه حداکثری بر مبنای عدالت محقق گردد. اما در مقابل اندیشه اقتصاد اسلامی به این علت که معتقد است دین پیچیدگی های زندگی انسان را درک میکند و راه حقیقی زندگی انسان را نشان میدهد، باید مبانی و اساس نظریات اقتصادی بر آن مبنا باشد تا هم مواردی از ممنوعات دینی مانند ربا که معتقدند بر مبنای اقتصاد بازار در جامعه شکل میگیرد از جامعه حذف گردد و هم سایر مشکلات نظام اقتصاد بازار مرتفع گردد. آنها یکی از مشکلات اساسی اقتصاد بازار را اصل تلقی شدن سرمایه و سرمایه داران میدانند و بیان میدارند که در هنگام نهادینه شدن اقتصاد آزاد در جامعه با در رأس قرار گرفتن سرمایه داران و منافع آنان، رفاه و سعادت انسان و جامعه به محاق میرود.

چرا این موضوع مهم است؟
اما در اهمیت این تقابل – که اتفاقا مدت نسبتا زیادی است که فضای فکر اقتصادی ایران را نیز تحت تاثیر قرار داده و صاحبنظران زیادی از هر دو سو در اطراف آن سخن میگویند – میتوان گفت که این اندیشه های اقتصادی هر کدام با مبانی فکری و اندیشه های خود هدف و راهی را مد نظر قرار میدهند و با برنامه ریزی های کلان و بلند مدت جامعه را در مسیر مورد نظر به جریان می اندازند، اما همانگونه که از مقدمه پیداست هر کدام از این اندیشه ها جامعه را به سویی میبرند که طرف مقابل خطر بزرگ و اساسی آن را گوشزد میکند. این برنامه ریزی ها – که میتواند آموزش عالی، آموزش و پرورش، صداو سیما،نوع شهر نشینی و هر جای دیگر را به نحوی تحت تاثیر قرار دهد – از مسیر تاثیر در مسیر زندگی انسان میگذرند و به همین جهت ما را میخوانند تا به آنها و اهداف و مبانیشان بیندیشیم و به عنوان دانشجو،مدیر های آینده، روشنفکر، اندیشمند دینی و اساساً به عنوان انسان اندیشه صحیح را شناخته و در آن مسیر گام برداریم.
چگونه این اندیشه ها را بشناسیم و میانشان داوری مناسبی داشته باشیم؟(سبک جدید درس-گفتگو)
پیشنهاد مدرسه آزادفکری مهاجر در این امر سبک درس-گفتگوست، در این سبک که طرح نوین مدرسه آزادفکریست، هم سخنان صاحنظران با برنامه ریزی خاصی به خوبی ارائه و شنیده میشود و هم در گفتگویی روشن و چالشی میتوانیم به طرز مطمئن تری میان این اندیشه ها داوری کنیم.

به صورت مشخص تر، هر درس-گفتگو از شش جلسه تشکیل شده است. هر استاد یک جلسه نظرات خود را بیان میکند، یک جلسه اندیشه های استاد دیگر را نقد میکند و دو جلسه نیز به صورت مناظره و گفتگو برگزار میشود.
استادان این درس-گفتگو
۱٫ دکتر سعید لیلاز: اندیشه اقتصاد بازار آزاد
ایشان از اساتید سابق دانشگاه شهید بهشتی در رشته اقتصاد است، وی که در تبیین مسائل اقتصادی به عنوان یک مبین خوشبیان و قدرتمند معروف است در این درس-گفتگو اندیشه اقتصاد بازار را ارائهو از آن دفاع مینمایند. برای شناخت بیشتر این استاد میتوانید اینجا را ببینید.
۲٫ دکتر حسین عیوضلو: اندیشه اقتصاد اسلامی
ایشان که عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق هستند پژوهش های زیادی در خصوص نظریه اقتصاد اسلامی دارند و از صاحبنظران این عرصه به شمار میروند. برای شناخت بیشتر این استاد میتوانید اینجا را ببینید.
اتفاق ویژه این درس گفتگو:
در این درس-گفتگو دکتر عیوضلو برخی مکتوبات و کتب در دست چاپ خود را برای ارائه و دفاع آماده کرده اند که مباحث اصلی ایشان در تبیین نظریه اقتصاد اسلامیست. قطعا این اتفاق خبر خوشی در گفتگوی میان دو اندیشه مدعی به شمار میرود.
برنامه زمانبندی این درس-گفتگو:ریز برنامه این درس-گفتگو بدین شرح است:


زمانبندی

ثبت نام:ثبت‌نام در دوره، اینترنتی و هزینه‌ی آن ۲۵۰۰۰ تومان می‌باشد. همچنین مهلت ثبت نام تا ۱۰ اردیبهشت می‌باشد.
ثبت‌نام برای ۱۰ نفر اول شامل ۳۰ درصد تخفیف بوده و هزینه‌ی ثبت‌نام آن‌ها ۱۷۵۰۰ تومان خواهد بود
ثبت‌نام برای ۱۰ نفر دوم شامل ۲۰ درصد تخفیف بوده و هزینه‌ی ثبت‌نام آن‌ها ۲۰۰۰۰ تومان خواهد بود
ثبت‌نام برای ۱۰ نفر سوم شامل ۱۰ درصد تخفیف بوده و هزینه‌ی ثبت‌نام آن‌ها ۲۲۵۰۰ تومان خواهد بود
در مدرسه آزادفکری مهاجر، هدف ما، ایجاد بستری مناسب برای اندیشیدن است، نه کسب درآمد!
با پرداخت هزینه دوره ها، شما همزمان دو کار مهم انجام می دهید. کار دوم این است که شما خود را یک ثبت نام شده رسمی دانسته و خود را ملزم به حضور در کلاس می دانید. اما کار اول که بسیار مهمتر است، حمایت از این دوره ها به منظور امکان برگزاری ترم های آینده و درس-گفتگوهای بیشتر و غنی تر است.
بنابراین
در صورتیکه پرداخت هزینه برای شما مقدور است، لطفا از برگزاری درس-گفتگوها حمایت کرده و هزینه اندک آن را پرداخت کنید.
چنانچه به هردلیل توان مالی مناسب جهت پرداخت هزینه را ندارید، می توانید فرم ثبت نام بدون هزینه را پر کنید . ما به شما اعتماد داریم و فرم اطلاعات شما را بررسی خواهیم کرد. در خصوص ثبت نام رایگان، فقط یک شرط ساده وجود دارد:
برای ثبت‌نام رایگان، شما حداقل در ۴ جلسه از ۶ جلسه باید حضور داشته باشید
«توجه فرمایید که ثبت‌نام شما با ارائه‌ی شماره‌ی پیگیری توسط سایت مدرسه به شما پایان می‌یابد.»
به  علت تلاقی جلسات اول درس گفتگوها با مراسم اعتکاف فیلم و یا صوت جلسه در اختیار دوستانی که در مراسم اعتکاف حضور خواهند داشت، قرار خواهد گرفت.

nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws