کد خبر: ۱۴۴
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۷
print send
استادیاران: سیره و سخن پیامبر خدا (ص)، آخرین اثر زنده‌یاد دکتر صادق آیینه‌وند، با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام مهدوی‌راد، در مراسم رونمایی از این کتاب، با عرض تسلیت درگذشت دکتر آیینه‌وند به خانواده و جامعهٔ دانشگاهی گفت: دکتر آیینه‌وند تبلور خردورزی، خردگرایی و مبارزه با جهل و خرافه بود. اگر کسی حق‌مدار باشد خدا او را در هر جایی که باشد دوست دارد و دکتر آیینه‌وند نیز به دلیل اینکه حق‌مدار بود دل‌های بیشماری را به خود جلب کرد.

دکتر جعفر حبیب‌زاده، مشاور عالی زنده‌یاد دکتر صادق‌آیینه‌وند در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با اشاره به روش اعتدالی زنده‌یاد آیینه‌وند گفت: وی هیچ‌گاه نه احساسی سخن می‌گفت و نه احساسی تصمیم می‌گرفت. وی مبنا و سیره‌ای داشت که همواره در گفتار و رفتارش منعکس بود. وی نماد وحدت حوزه و دانشگاه بود که هم حوزویان از وی درس آموختند و هم دانشگاهیان. از زمانی که دکتر آیینه‌وند را شناختم یا کتاب و مقاله می‌نوشت یا کتاب و مقاله ترجمه می‌کرد، یا کتاب‌خوانی را گسترش می‌داد.

هادی حیدری داماد ارشد زنده‌یاد آیینه‌وند و روزنامه‌نگار، نیز گفت: اولین ویژگی استاد، آرامش، متانت و گشاده‌رویی و خوش‌خلقی بود که بی‌گمان این ویژگی از ایمان به خدا ناشی می‌شد. رفتار و سیرهٔ عملی وی در جامعه، جلوهٔ کامل اخلاق و رفتار شخصی ایشان در خانه و بین خانواده بود. نگاه وی به افراد فارغ از دریچه‌های محدود ایدئولوژیک بود و صرفاً بر اساس انسانیت بود. بر همین اساس بود که آدم‌های متفاوت با دیدگا‌های رنگارنگ و متفاوت شیفته و مجذوب شخصیت این استاد فرزانه می‌شدند. وی اساساً شخصیتی همگرا داشت. تمام تلاش وی در یافتن اشتراک میان آدم‌ها بود و نه نقاط افتراق و جدایی. گشاده‌دستی و سخاوت از دیگر ویژگی‌های دکتر آیینه‌وند بود و به حق و حقوق انسان‌ها توجهی ویژه داشت. آزادگی وی زبان‌زد خاص و عام بود و هرگز وابستگی‌های ثروت و قدرت را برنمی‌تابید و در برابر ظلم به انسان‌ها هرگز سکوت نمی‌کرد.

سیدعباس صالحی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به آشنایی با استاد آیینه‌وند از ۳۰ سال پیش گفت: مرحوم آیینه‌وند شخصیت جامعی در جهت‌های مختلف خودش بود. وی یک محقق خوب، یک معلم خوب، یک نویسنده خوب و بالاتر از اینها، یک انسان خوب بود. شخصیتی که اعتدال، عقلانیت، خلق حسن و معاشرت نیکو را توانسته بود با هم جمع کند. او یادگارهای زیادی همچون تحقیقات، شاگردان و البته خاطرات خوشی با هم‌نشینان خود به‌جا گذاشت و همچنین درس انسانیت را به ما آموخت.

در این مراسم، کتاب سیره و سخن پیامبر خدا (ص) با حضور سیدعباس صالحی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر حسینعلی قبادی، قائم‌مقام رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر قیس آل‌قیس، دکتر کبری روشنفکر، دکتر جلالی، معاون دانشگاه تربیت مدرس و هادی حیدری رونمایی شد.

nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws