کد خبر: ۱۶۱
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۵
print send
استادیاران: حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد صبح امروز در مراسم افتتاح پروژه‌های عمرانی و آموزشی واحد علوم و تحقیقات که با حضور رئیس جمهور انجام شد، گفت: 33 سال پیش نهال نوپای دانشگاه آزاد با پیشنهاد و تدبیر حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی و تأیید امام راحل (ره) کاشته شد و با همت جاسبی و همکارانش و استقبال و حمایت مردمی، امروز به شجره طیبه‌ای تنومند و تناور تبدیل شده است.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه در دنیای امروز، دانایی رمز قدرت و پیشرفت جوامع است، گفت: منابع باارزش و مولد ثروت این عصر که می توان آن را سومین انقلاب صنعتی نام نهاد، انسان‌های دانشمند، متخصص، کارورز، مخترع و مبتکر هستند.

میرزاده تاکید کرد: توانایی اقتصادی و وفور نعمت از بستر مغزهای پیراسته از جهل و آراسته به دانش سر برمی آورد.

* سرمایه عظیم علمی ایران در دانش هسته ای غربیان را به میز مذاکره بازگرداند

وی با اشاره به پیروزی اخیر ملت ایران در عرصه بین المللی و حضور مقتدرانه آن در جمع قدرت‌های جهانی در روند مذاکرات هسته ای، گفت: این که کشورهای بزرگ جهانی امروز به میز مذاکره بازگشته و مسئولان و دیپلمات‌های ما مذاکره می‌کنند، به دلیل سرمایه عظیم دانش هسته‌ای ایران بوده که همراه با صلابت رهبر معظم انقلاب، تدبیر رئیس جمهور و مهارت تیم مذاکره کننده در حال تحقق است.

* سهم 56درصدی دانشگاه آزاد در توسعه تحصیلات تکمیلی

رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر نقش دانشگاه آزاد در توسعه علمی کشور و جهان، گفت: بر عهده داشتن 35 تا 50 درصد بار آموزش عالی کشور و سهم 56درصدی این دانشگاه در توسعه تحصیلات تکمیلی و تولید 20درصدی علم در ایران، به خوبی گواه نقش پررنگ دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه علمی کشور است.

میرزاده ادامه داد: این دانشگاه مصداق واقعی اصل 44 قانون اساسی است و به خوبی توان بالای بخش غیردولتی در حوزه آموزش عالی را نشان می دهد.

رئیس دانشگاه آزاد همچنین با اشاره به اشتغال به تحصیل یک میلیون و 700 هزار دانشجو در این دانشگاه، تصریح کرد: هم اکنون 35درصد بار آموزش عالی کشور پس از انقلاب اسلامی برعهده این دانشگاه است که اگر 50درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور را نیز در نظر بگیریم، به نقش پررنگ این دانشگاه در آموزش عالی کشور پی خواهیم برد.

میرزاده ادامه داد: همکاری بیش از 70هزار عضو هیأت علمی که 26هزار نفر آنها تمام وقت هستند و اشتغال بیش از 38 هزار کارمند در دانشگاه آزاد اسلامی را به بزرگترین دانشگاه حضوری در دنیا تبدیل کرده که بدون دریافت کمک و بودجه دولتی و با اتکا به درآمدهای خود، به یکی از موفق‌ترین مصداق‌های اصل 44 قانونی اساسی تبدیل شده است.

ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم و پرداخت 300میلیارد تومان حقوق و دستمزد ماهانه، از جمله شاخص هایی بود که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر آن تاکید داشت و در این باره اظهار داشت: بودجه این دانشگاه به لحاظ درآمد و هزینه در سال 94 معادل 6800 میلیارد تومان بوده که اگر اعتبارات دیگر در بخش‌هایی مانند حوزه عمرانی را که ساخت 10 میلیون مترمربع فضای مسقف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، ورزشی و رفاهی و 35 میلیون مترمربع فضای روباز در مجموع معادل 20میلیون متر مربع را در نظر بگیریم، به ابعاد بزرگ اقدامات انجام شده و یا در حال انجام این نهاد آموزشی بیش از پیش پی خواهیم برد.

* 300 طرح فرهنگی ماندگار در 8 حوزه فرهنگی

وی با اشاره به ابلاغ سند علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری و برنامه های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیأت موسس و هیأت امنا دانشگاه آزاد، گفت: اجرای طرح‌های فرهنگی ماندگار در سطح کشور در قالب 300 طرح در 8 حوزه فرهنگی و ایجاد فضای با نشاط علمی و فرهنگی، فراهم کردن بستر لازم برای استفاده از خرد جمعی، اندیشه ورزی و آزاد اندیشی با مشارکت نخبگان، اساتید و دانشجویان از جمله اقدامات انجام شده در این مدت است.

رئیس دانشگاه آزاد تاکید کرد: کیفی سازی آموزش و پژوهش و مهارت محوری بطور اعم و توسعه تحصیلات تکمیلی بطور اخص در پاسخ به تقاضای اجتماعی و حفظ رشد شتاب علمی کشور و رفع نیازهای جامعه از جمله دیگر برنامه‌های بسیار مهم دانشگاه در یک سال و نیم گذشته بوده است.

* وجود 61 مرکز رشد و 451 شرکت و واحد فناور

میرزاده همچنین از وجود 61 مرکز رشد، 451 شرکت و واحد فناور ، 369 مجله علمی منتشر شده، 60218 مقاله علمی چاپ شده بین المللی در پایگاه اسکوپوس و 49058 مقاله علمی چاپ شده داخلی در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

*ایجاد 150 مرکز رشد و 800 شرکت دانش بنیان تا پایان سال 96

وی با اشاره به اهمیت توجه به توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور در چارچوب تاکیدات رهبر معظم انقلاب به ویژه در سند توسعه علم و فن آوری، گفت: توسعه مراکز رشد تا 150 مرکز و شرکت های دانش بنیان دانشگاه تا 800 شرکت تا پایان سال 1396 برای تبدیل علم به ثروت و اشتغال فارغ التحصیلان مهم‌ترین برنامه دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های آینده خواهد بود.

* توسعه تحصیلات تکمیلی و تقویت هرم هیأت علمی؛ لازم و ملزوم یکدیگر

میرزاده در ادامه به توسعه تحصیلات تکمیلی و ضرورت تقویت هرم هیأت علمی در این دانشگاه به عنوان یکی از پیش شرط‌های این هدف اشاره کرد و افزود: جذب هیأت علمی با درجه دکتری از سال 1393 به صورت جدی آغاز شده که بر اساس برنامه ریزی تدوین شده، این جذب به صورت سالانه 5 هزار نفر است که تا پایان سال 1396 به 20 هزار نفر خواهد رسید.

وی تاکید کرد: با انجام این برنامه، جمع هیأت علمی با درجه دکتری به 37 هزار نفر و نسبت استاد به دانشجو از 1 به 48 کنونی، به 1 به 38 خواهد رسید.

وی یادآور شد: با توجه به سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری و طبق نقشه جامع علمی، باید 3درصد هرم دانشجویی کشور دانشجوی دکتری باشد اما تا کنون 8 دهم درصد این امر محقق شده است.

میرزاده ادامه داد: طبق برنامه مصوب هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی، باید تا پایان سال 94 تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه به 530هزار نفر برسد.

وی با بیان اینکه بیش از 300 هزار نفر متقاضی ورود به دکتری تخصصی در کشور هستند، گفت: کل پذیرش در دانشگاه‌های آزاد و دولتی، 24 هزار و 188، یعنی در حدود 8درصد است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر ضرورت گسترش تحصیلات تکمیلی ،گفت: بیش از یک میلیون نفر متقاضی ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد در کشور هستند که تنها 31درصد آنان وارد دانشگاه‌ها می‌شوند.

* توسعه مناسب حوزه پزشکی و تکمیل زنجیره بیمارستانی

رئیس دانشگاه آزاد به توسعه مناسب حوزه پزشکی و تکمیل زنجیره بیمارستانی نیز اشاره کرد و گفت: همچنین کاهش وابستگی دانشگاه به شهریه از طریق توسعه ارتباط با صنعت و خدمات و اجرای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری دانش بنیان و اجرای طرح تجمیع دانشگاه برای توسعه کیفی، کاهش هزینه‌ها و افزایش اثربخشی آن، توسعه فعالیت‌های بین المللی دانشگاه و جذب دانشجوی خارجی، برنامه ریزی برای اعزام متخصصان ایرانی برای اشتغال در خارج از کشور دیگر برنامه‌های مهم این دانشگاه است.

میرزاده در ادامه با اشاره به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های دیگر نیز گفت: تأسیس باشگاه فرهنگی و ورزشی، توسعه مهارت محوری به ویژه در آموزشکده‌های فنی سما، دعوت از اساتید خارجی برای تدریس در رشته‌های چند نظمی، توسعه همکاری‌های علمی منطقه‌ای با دانشگاه‌های داخل کشور، اجرای طرح سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها)، اجرای طرح شهرک‌های فناوری آزاد (شفا)، تجاری سازی تحقیقات از طریق سامانه AZAD EXPO از جمله اقدامات انجام شده یا در حال پیگیری و انجام است.

وی دانشگاه آزاد را دانشگاهی ماموریت گرا و کارآفرین خواند و گفت: این نهاد علمی و تحقیقاتی با تمام توان و ظرفیت بالای خود در خدمت تحقق اهداف نظام و دولت است تا با قبول ماموریت و مسئولیت در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور همچون گذشته اثر بخش باشد.

* تهیه طرح آمایش حوزه‌های علوم، مهندسی و پزشکی واحدهای دانشگاهی

میرزاده تاکید کرد: به زودی طرح آمایش حوزه‌های علوم، مهندسی و پزشکی واحدهای دانشگاهی بسته به استعداد و موقعیت اقلیمی ماموریت حل مشکلات ملی، منطقه‌ای و محلی را بر پایه نیازسنجی و آمایش سرزمین که قبلاً هم در هیأت موسس دانشگاه مطرح شده با آخرین اصلاحات به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال خواهد شد تا بعد از این توسعه دانشگاه هر چه بیشتر در این راستا تحقق یابد.
nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws