کد خبر: ۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۶
print send
بر اساس اعلام پایگاه استنادی جهان اسلام، در سال 2015 میلادی 13 دانشگاه از ایران در جمع 750 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.
استادیاران: نظام رتبه بندی لایدن یک از معتبرترین نظام‌‌های رتبه بندی بین المللی و وابسته به مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند است. لایدن برای چهارمین دوره متوالی به معرفی برترین دانشگاه‌های بین المللی پرداخته است. در رتبه بندی سال  2015 لایدن 750 دانشگاه برتر جهان را شناسایی، ارزیابی و مورد رتبه بندی قرار داده است. مرجعیت و دیپلماسی علمی دو رکن اساسی این رتبه بندی هستند. مقایسه عملکرد دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی سال 2014 و 2015 لایدن نشان می‌دهد که عملکرد پژوهشی دانشگاه‌های کشور نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است.

گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام کرد: رتبه بندی لایدن برای هر یک از سال‌های 2012، 2013، 2014 و 2015 ارائه شده است. برای انجام رتبه بندی در هر سال اطلاعات مرتبط با مرجعیت و دیپلماسی علمی هر دانشگاه در یک دوره چهار ساله تحلیل  شده‌اند که این دوره چهار ساله به دو سال قبل از تاریخ رتبه بندی باز می گردد. به عنوان نمونه، برای رتبه بندی سال 2015 اطلاعات مدارک منتشر شده در برترین مجلات بین المللی برای سال های 2010 تا 2013 مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

ISC اعلام کرد: در سال 2012 هیچ دانشگاهی از کشور در رتبه بندی لایدن حضور نداشت. در سال 2013 در مجموع 5 دانشگاه از دانشگاه‌های کشور در این نظام رتبه بندی شدند. در سال 2014 تعداد دانشگاه‌های کشور به 12 مورد رسید. در سال 2015 میلادی 13 دانشگاه از ایران در جمع 750 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

گروه رتبه بندی ISC گفت: دانشگاه‌­های ایرانی حاضر در این رتبه بندی عبارت از دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت ایران،دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه تبریز هستند.

گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها در ISC اعلام کرد: نسبت به سال‌های گذشته عملکرد علمی و پژوهشی دانشگاه‌های کشور رشد قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد به نحوی که تمام دانشگاه‌های کشور در بیشتر این شاخص‌ها رشد مثبتی داشته‌اند. ایران دارای بیشترین تعداد دانشگاه در رتبه بندی سال 2015 لایدن در بین کشورهای منطقه خاورمیانه است. در این رتبه بندی 11 دانشگاه از ترکیه، 7 دانشگاه از رژیم اشغالگر قدس، 7 دانشگاه از عربستان سعودی و تنها 3 دانشگاه از مصر در مجموع 750 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند.

بر اساس اعلام گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، بررسی دانشگاه‌های ایران و ترکیه در سال 2015 حاکی از آن است که دانشگاه‌های ایران از وضعیت نسبی بهتری بخصوص در شاخص مرجعیت علمی در مقایسه با دانشگاه‌های ترکیه برخوردارند. عربستان سعودی در شاخص‌های دیپلماسی علمی بهتر از دانشگاه‌های ایران عمل کرده است، اما در بخش مرجعیت علمی (در رتبه بندی وابسته به حجم تولیدات علمی) دانشگاه‌های ایران برتری دارند. به عنوان نمونه، دانشگاه تهران در شاخص 50 درصد پراستنادترین تولیدات علمی (وابسته به حجم تولیدات علمی) رتبه 275 دنیا را کسب کرده است.

گروه رتبه بندی ISC به این نکته اشاره کرد: نظام رتبه بندی لایدن از شاخص‌های متنوعی برای رتبه بندی دانشگاه‌ها بهره می‌جوید. از همین رو 750 دانشگاه برتر در شاخص‌های مختلفی مورد رتبه بندی قرار می‌گیرند. همانگونه که در جداول زیر نیز مشاهده می شود رتبه دانشگاه‌های کشور در سال 2015 نسبت به سال 2014 بهبود یافته است.

 

 

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در سال 2015 به رتبه 710 رسیده است.

nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws