کد خبر: ۵۵
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶
print send
استادیاران: دکتر سید محمد مهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی از ساخت ضریح خیمه گاه کربلا خبر داد و گفت: یکی از پروژه های مهم و از دیگر افتخارات این پژوهشگاه، طراحی و ساخت گوی و ماسوره خیمه گاه کربلا می باشد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هادوی با اعلام این خبر افزود: در ساخت این گوی و ماسوره ها آلیاژ جدیدی با تمام ملاحظات علمی و فنی، جایگزین آلیاژ قدیم شده است .
وی اظهار داشت: در این طرح از آلیاژ نقره ای که از استحکام بالایی برخوردار است و ویژگی هایی همچون آنتی باکتریال بودن و کاهش مات شدگی دارد،استفاده شده است.
وی افزود: آلیاژ نقره آنتی باکتریال نه تنها باکتری به انسان منتقل نمی کند بلکه از حساسیت پوستی نیز جلوگیری می کند.
دکتر هادوی ادامه داد: گوی و ماسوره های قدیمی این ضریح دچار تغییر رنگ شده اند در حالی که در آلیاژ نقره جدید این مشکل برطرف شده و رنگ آنها تغییر نمی کند.
وی اظهار داشت: در ساخت این گوی و ماسوره ها، 600 کیلوگرم نقره به کار رفته است.
دکتر هادوی تصریح کرد: از دیگر مزیت های این آلیاژ جدید، حفظ جلا و براقیت و مقاومت در مقابل خوردگی است.
رئيس پژوهشگاه مواد و انرژی خاطر نشان کرد: اولین محموله ضریح خیمه گاه کربلا ساخته شده، در جلسه ای که با کشور عراق داشتیم تقدیم ستاد عتبات عالیات شد و امیدواریم با در اسرع وقت باقی مراحل کار تکمیل و آماده شود.
رئیس پژوهشگاه مواد وانرژی ایران گفت: برای اجرای سفارش های دیگر ستاد عتبات عالیات آمادگی داریم.
دکتر هادوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هدف ما در این پژوهشگاه تبدیل علم به ثروت می باشد و ما با توجه به توانمندی هایی که داریم به راحتی می توانیم در کنار علم و فناوری تجاری سازی نیز داشته باشیم .
وی همچنین از توافقنامه بین سازمان صنعت معدن و تجارت خبر داد و گفت: این پژوهشگاه در حوزه محیط زیست نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد و در همین راستا سال گذشته تفاهم نامه همکاری با سازمان صنعت ،معدن و تجارت البرز به امضا رسید که امید است منشا اقدامات تاثیر گذار برای استان باشد.
وی افزود: در همین خصوص توافقنامه ای نیز با شورای شهر کرج در مورد استفاده بهینه از پساب ها منعقد شده است .
nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws