کد خبر: ۷
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۹
print send
استادیاران: مراسم نوروز سال 1394 با حضور دکتر سیدمحمدمهدی هادوی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی، معاونان، روسای پژوهشکده ها،اعضای هیئت علمی و کارکنان این پژوهشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هادوی در این مراسم ضمن تبریک سال نو اظهار داشت: در این آیین گرد هم آمدیم تا با همکاری و همیاری یکدیگر سال 1394 را که سال توسعه همه جانبه پژوهشگاه خواهد بود، شروع کنیم.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی با اشاره به پیام نوروزی مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در پیام خود فرمودند: "در سال ۹۴ آرزوهای بزرگی برای ملت عزیزمان داریم که همه‌این آرزوها هم دست‌یافتنی است. آرزوهای بزرگ ما برای ملت در این سال پیشرفت اقتصادی است؛ اقتدار و عزت منطقه‌ای و بین‌المللی است؛ جهش های علمی به معنای واقعی است؛ عدالت قضائی و اقتصادی است؛ و ایمان و معنویت است که از همه مهم‌تر و پشتوانه‌ همه‌ آن سرفصل‌های دیگر است.
دکتر هادوی در ادامه با اشاره به تفاوت پژوهشگاه با دانشگاه ها خاطرنشان کرد: در بخش آموزش دانشگاه هاي صنعتی ، دانشجويان رادر یک موضوع خاص تربیت می کنند در حالیکه ما در پژوهشگاه، تربیت محقق و پژوهشگر عالم، توانا، خلاق و کارآفرین را برعهده داریم.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی اظهار داشت: رسالت پژوهشگاه جهت مشاركت در ارتقا و بهبود شرايط زندگي مردم از طريق انجام پژوهش هاي بنيادين به منظور توليد علمی که به فناوری برسد،انجام تحقيقات كاربردي منجر به کسب فناوری هاي مرتبط با توليد و مصرف انرژي و توسعه مواد پيشرفته،تجاری سازی فناوری ها و ارائه دستاوردها به جامعه و تربیت پژوهشگران خبره، خلاق، کارآفرین و كارآمد تحقق می یابد.
وی بر رعایت کرامت انسانی،روحیه خودباوری،تضمین زمینه های رشد و بالندگی، زنده نگه داشتن ارزش های اسلامی و انقلابی و صداقت علمی و حرفه ای به عنوان ارزش هایی که برای ما اهمیت دارد، تاکید کرد.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به چشم انداز سند استراتژیک پژوهشگاه گفت: ما می بایست مرجع علمي و پژوهشي در كشور و منطقه در بخش مواد و انرژی باشیم و همچنین در محورهای نیمه هادی، شناخت مواد، بیومواد، انرژی های تجدیدپذیر، ذخیره سازهای انرژی، سرامیک و فلزات پیشرفته در کشور پیشگام باشیم.
وی راهبرد یا راه دست یابی به چشم انداز پژوهشگاه را در کسب فناوری های کلیدی موثر در پیشرفت کشور، توسعه بازار و تجاری سازی فناوری ها، تربیت محقق و پژوهشگر خلاق و کارآفرین، توسعه نظام مديريت عملكرد، توانمند سازي سرمایه های انساني و توسعه منابع مالی و درآمدی پژوهشگاه دانست و بر آن تاکید کرد.
دکتر هادوی گفت: توسعه تعامل با صنایع با تکنولوژی بالا (حضور اساتید در صنعت، عقد قرارداد، ...)، توسعه امکانات زیرساختی و تجهیزاتی، توسعه تیم های فنی در جهت انجام پروژه ها در حداقل زمان، حداقل هزینه و بهترین کیفیت ، استقرار نظام مالکیت معنوی، توسعه تعامل با صاحبان فن در خارج از کشور و تمرکز روی محورهای معین تحقیقاتی (نیمه هادی، انرژی های تجدیدپذیر، بیومواد، نانومواد، سرامیک های مهندسی) از جمله برنامه ها و اقدامات جهت کسب فناوری های کلیدی موثر در پیشرفت کشور می باشد.
وی هدفمندکردن تحقیقات و پژوهش، سهیم کردن کارکنان در فرایند تجاری سازی (حمایت از تشکیل شرکت های دانش بنیان با سهامداری پژوهشگاه و کارکنان)، تقویت زیرساخت و تجهیزات در پایلوت ها و شناسایی دقیق بازار و نیازهای آتی کشور(تقویت واحد تجاری سازی) را به عنوان اقدامات مهم جهت توسعه بازار  و تجاری سازی فناوری ها نام برد.
دکتر هادوی همچنین به محورهای فعالیت در پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: تبدیل پژوهشگاه به نهادی پیشرو در تحقیقات و توسعه فناوری‏ها،تقویت ارتباط با صنعت و بازاریابی فعالیت‌های پژوهشی پژوهشگاه،ارتقای جایگاه پژوهشگاه به قطب اصلی و برتر علمی، پژوهشی کشور، مرجعی نوآور و مطرح در منطقه، با ارتباطات بین‏المللی قوی و نگهداشت و توسعه تجهیزات آزمایشگاهی، بسترسازی و کسب درآمد از طریق مشاوره و آزمون های پیشرفته از مهمترین محورهای فعالیت ما در پژوهشگاه می باشد.
وی ادامه داد: همچنین بهبود مستمر فعالیت‌های پشتیبانی و ستادی،ارتقای سطح کمی و کیفی دوره‌های پژوهش محور، تربیت پژوهشگر و برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی، تولید و فروش دانش فنی و تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی و تدوین و توسعه کتب، نشریات، فناوری ارتباطات و اطلاعات از دیگر اقدامات مهم پژوهشگاه است.
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی در بخش دیگری از سخنان خود از پروژه ساخت گوی و ماسوره ضریح مقامات خیمه گاه به عنوان نماد همکاری صمیمانه در یک حضور ملی و منطقه ای یاد کرد و گفت: در این پروژه 35 نفر از همکاران در کارگاه ماشین کاری،دانشجویان و دانش آموختگان،اعضای هیئت علمی از پژوهشکده های سرامیک، نیمه هادی، فناوری نانو، انرژی،همکاران حراست، نگهبانی و فضای سبز،کارشناسان آزمایشگاه ها و پایلوت و تجاری سازی همکاری داشتند که در اینجا از آنها قدردانی می کنیم.
گفتنی است در پایان مراسم، لوح تقدیر و جوایز مسابقات ورزشی و کتابخوانی ویژه دهه فجر و همچنین جوایز ارائه دهندگان طرح نمای دیوارهای ساختمان خورشیدی پژوهشگاه به آنان اعطا شد.
nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws