کد خبر: ۹۹
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
print send
دکتر سفید خوش عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی؛
دانشگاه ایرانی تداوم حوزه‌های علمیه سنتی ما نبوده است. در حالی که بزرگترین دانشگاه‌های شناخته شده غرب مانند آکسفورد و پاریس، حوزه های علمیه مسیحی بودند و تحول علمی در این حوزه‌ها باعث ایجاد دانشگاه شد.
استادیاران: عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه دانشگاه محل تلمبارکردن دانش است، گفت: تا زمانی که تعملات دقیق در ماهیت دانشگاه‌ها رخ ندهد، انتظار تحول بنیادین در علوم انسانی و دانشگاه خام اندیشانه است.

 سفیدخوش عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در نشست علمی تحول در علوم انسانی، بایسته‌ها و روش‌ها با تأکید بر حوزه‌های راهبردی و نظریه پردازی دفاعی-امنیتی و مدیریت راهبردی در جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز در حاشیه نمایشگاه کتاب برگزار شد، اظهار داشت: همگان با این نظریه موافق هستند که علوم انسانی در جامعه وضعیت نا به‌ سامانی ندارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه محل شکل‌گیری علوم انسانی است و سودای تغییر و بهبود نیازمند تحول در سرشت دانشگاه است، افزود: متأسفانه دانشگاه ایرانی تداوم حوزه‌های علمیه سنتی ما نبوده است. در حالی که بزرگترین دانشگاه‌های شناخته شده غرب مانند آکسفورد و پاریس، حوزه های علمیه مسیحی بودند و تحول علمی در این حوزه‌ها باعث ایجاد دانشگاه شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: دانشگاه‌های ایرانی مانند کالای معمولی متأسفانه وارداتی هستند و عیب این دانشگاه‌ها در این نیست که از غرب آمده اند بلکه عیب ما این است که تداوم سنت ما نیستند و دانشگاه‌های ما به هنگام تأسیس ایده نظری مشخصی نداشتند.

سفیدخوش گفت: به عنوان مثال دانشگاه تهران هیچ اساسنامه نظری ندارد و رسالت خود را معین نکرده است، البته اساسنامه اجرایی دارد. دانشگاه مجموعه‌ای از دیوارها و ساختار مدیریتی نیست بلکه یک ایده است و تا این ایده ایجاد نشود، اتفاق خاصی نمی‌افتد.

وی با تأکید براینکه دانشگاه محل تلمبارکردن دانش است، خاطرنشان کرد: من مخالف ایده‌ای هستم که معتقد است اگر ساختار مدیریتی دانشگاه و کتاب‌های تعلیمی ما تغییر کند در حوزه علوم انسانی تحول رخ می‌دهد. باید گفت تا زمانی که تأملات دقیق در ماهیت دانشگاه و نسبت با اهداف دولت و ملت و مبانی الهیاتی رخ ندهد انتظار تحول بنیادین دانشگاه‌ها خام اندیشانه است.

nesws
نظر شما
nesws
نام:
ایمیل:
* نظر:
nesws
آخرین اخبار
nesws
nesws
پر بیننده ترین عناوین
nesws